Blagoslov križa

V nedeljo, 2.4.2017 smo se ob 15.00 zbrali v župnijski cerkvi sv. Jožefa v Soči, kjer smo začeli z molitvijo križevega pota. Sledilo je peš romanje do Korejnčnka (Soča 75) v Vrsniku, kjer smo blagoslovili znamenje križa.

Križ je postavil Jože Eržen, po rodu iz Škofje Loke, lastnik Korejnčnkove domačije od leta 1976. Z ženo Daško stalno bivata v Soči, zato sta se odločila, da v bližini hiše postavita znamenje krščanske vere, kateri pripadata.

Avtor v bronu odlitega korpusa, ki je nastal na temelju lesenega originala, je kipar Peter Jovanovič iz Gorenje Žetine pod Blegošem. Njegov oče Radislav, po rodu Srb, je služil vojaški rok na rapalski meji, ki je med drugim potekala preko Mangarta, Jalovca, Triglava in Porezna, torej tudi v bližini Soče.

Križ je bil blagoslovljen ob bližnji 100 - letnici konca 1. svetovne vojne in bo spominjal tudi na težke čase med 1. in 2. svetovne vojno in po njej.