9-dnevnica k svetemu Jožefu

2. dan: VELIČINA SVETEGA JOŽEFA

Znamenje križa: V imenu Očeta in Sina in Svetega Duha. Amen.

Vabilo k zbranosti: Ko začenjam ta čas molitve, si vzamem nekaj trenutkov, da ozavestim vse, kar živim. V mojem življenju se v tem trenutku prepleta morje misli, ki prihajajo in odhajajo, čustev, ki sestavljajo moj notranji svet in dajajo mojemu življenju določeno barvo, ter občutkov, ki me povezujejo z zunanjim svetom.Da bi bil v vsej polnosti prisoten v tem, kar živim, si lahko pomagam z dihanjem: pozoren sem na zrak, ki ga vdihnem in izdihnem, na dih življenja, ki me napoljnjuje in oživlja. Zahvalim se Bogu za življenje, ki mi ga podarja.

Molitev k Svetemu Duhu: Sveti Duh, dih življenja, zadihaj v meni, da me bo napolnila tvoja navzočnost.

Razmišljanje papeža Frančiška (besedilo Apostolskega pisma Patric cored - S srcem očeta:

1. Ljubljeni oče
Veličina sv. Jožefa je v dejstvu, da je bil Marijin zaročenec in Jezusov krušni oče. Kot tak se je »postavil v službo celotnemu odrešenjskemu načrtu,« kot pravi sv. Janez Krizostom.

Sv. Pavel VI. opozarja, da se je njegovo očetovstvo konkretno izrazilo v tem, da »je iz svojega življenja naredil služenje, žrtev skrivnosti učlovečenja in odrešenjskega poslanstva, ki je z njo povezano; da je svojo zakonito avtoriteto, ki mu je pripadala nad Sveto Družino, uporabil za popolno daritev sebe, svojega življenja, svojega dela; da je svojo človeško poklicanost k ljubezni do doma spremenil v nadčloveško darovanje samega sebe, svojega srca in vseh sposobnosti v ljubezni, ki je postavljena v služenje Mesiju, ki se razvija v njegovih hiši.«

Zaradi te vloge v zgodovini odrešenja je sv. Jožef oče, ki ga je krščansko ljudstvo vedno ljubilo, kakor dokazuje dejstvo, da so mu po celem svetu posvečene številne cerkve; da so se mnoge redovne ustanove, bratovščine in cerkvene skupine navdihovale pri njegovi duhovnosti in nosijo njegovo ime; in da se v njegovo čast že stoletja odvijajo različne svete uprizoritve. Veliko svetnikov in svetnic je bilo njegovih navdušenih častilcev, med katerimi je Terezija Avilska, ki ga je sprejela kot zagovornika in priprošnjika; veliko se je priporočala njemu in prejela vse milosti, za katere je prosila. Opogumljena po svoji izkušnji je svetnica tudi druge prepričevala, da so ga častili.

V vsakem molitveniku najdemo kakšno molitev v čast sv. Jožefu. Posebne prošnje so nanj naslovljene ob sredah, zlasti pa celoten mesec marec, ki je tradicionalno posvečen njemu.

Zaupanje ljudstva v sv. Jožefa je povzeto v izrazu: »Ite ad Ioseph«, ki se nanaša na čas lakote v Egiptu, ko so ljudje faraona prosili za kruh, on pa je odgovarjal: »Pojdite k Jožefu; kar vam poreče, to storite!« (1 Mz 41,55). Šlo je za Jožefa, Jakobovega sina, ki so ga bratje iz zavisti prodali (prim. 1 Mz 37,11-28) in ki je – v skladu s svetopisemsko pripovedjo – pozneje postal podkralj Egipta (prim. 1 Mz 41,41-44).

Kot Davidov potomec (prim. Mt 1,16.20), iz katerega korenine naj bi po prerokbi preroka Natana Davidu (prim. 2 Sam 7) pognal Jezus, in kot ženina Marije iz Nazareta, je sv. Jožef tečaj, ki združuje Staro in Novo zavezo.

Milost, za katero prosim: Veličina svetega Jožefa je v tem, da je dal svoje življenje na razpolago Bogu za uresničitev odrešenjskega načrta. Prosimo ga, naj v meni obnovi veselje do darovanja in zmožnost, da pozabil sam nase ter tako služim Bogu in bližnjim.

Svetniki osvetljujejo: "Kakor kaže, je Bog drugim svetnikom podelil milost, da morejo pomagati le v zadevah določene vrste, v tem slavnem svetniku (sv. Jožefu) pa sem spoznala pomočnika za vse zadeve brez razločka. Brez dvoma nam hoče Gospod pokazati, da se v nebesih strinja z vsem, za kar ga prosi, saj mu je bil tudi na zemlji poslušen kot svojemu redniku in skrbniku, ki mu je imel pravico ukazovati. To so izkusile tudi druge osebe, ki sem jim svetovala, naj se mu priporočajo."  sv. Terezija Avilska

Premišljevanje Božje besede: V Matejevem evangeliju Jožef po angelovem nasvetu večkrat posreduje, da zaščiti Jezusa in Marijo. Tukaj je eden od odlomkov, ki govorijo o tem: "Ko so (modri) odšli, se je Gospodv angel prikazal Jožefu v sanjah in rekel: '' Vstani, vzemi dete in njegovo mater in beži v Egipt! Bodi tam, dokler ti ne povem; Herod bo namreč iskal dete, da bi ga umoril.''. Vstal je, ponoči vzel dete in njegovo msater ter se umaknil v Egipt." Mt 2,13-14

Premišljujem o veličini Jožefa, ki mu je Bog Oče zaupal svojega edinega Sina in njegovo mater, Devico Marijo.

Molitev papeža Frančiška k svetemu Jožefu:

Pozdravljen, Odrešenikov varuh                      O blaženi Jožef,

in ženin Device Marije.                                      tudi nam pokaži, da si oče,

Tebi je Bog zaupal svojega Sina;                      in nas vodi po življenjski poti.

vate je Marija položila svoje zaupanje;            Izprosi nam milost, usmiljenje in pogum,

ob tebi je Kristus postal mož.                           in nas varuj vsakega zla. Amen.

Blagoslov: Blagoslovi in varuje naj nas vsemogočni in usmiljeni Bog, Oče in Sin in Sveti Duh. Amen.