OZNANILA ŽUPNIJE BOVEC

3. BOVEC  ob 10.00: za župljane

4. SOČA ob 11.00: +Marija Kravanja, Lepena 1

OZNANILA:

Žalna seja: Po sveti maši v ponedeljek (pri sv. Urhu) ob 19.00 bo v župnišču žalna seja, ki jo prireja stranka N.SI ob smrti svoje članice Dane Ivančič. Žalna seja je javna.

Maša v kapeli Lurške Matere Božje ob njenem godu: V soboto ob 8.00 bo sv. maša v pokopališki kapeli v Logu pod Mangartom, ki je posvečena Lurški Materi Božji. Pri maši bomo prisluhnili poslanici papeža Frančiška ob svetovnem dnevu bolnikov.

Skavti stega Bovec I. praznujejo 20-letnico: Prihodnjo nedeljo, 12.02. bodo naši Skavti obeležili svojo 20-letnico s petjem in sodelovanjem pri sveti maši v Bovcu.

Dekanijsko priprav staršev na krst otroka in Dekanijska priprava na zakon (glej plakat oz. spletno stran):

- Tolmin, 16.02., 23.02., 02.03. in 09.03.; v Kobaridu bo tečaj priprave v marcu, v Bovcu pa v maju.

- Tolmin, soboti, 18.02. in 25.02. od 14.30 do 19.00.

URADNE URE:

ponedeljek: 09.00-11-00 in 15.00-17.00; četrtek, 09.00-11.00; petek, 09.00-11-00 in 15.00-17.00

PRILOŽNOST ZA DUHOVNI POGOVOR OZ. SVETO SPOVED:
Bovec, župnišče, sobota, 08.00-09.00 in župnijska cerkev sv. Urha, 17.30 - 18.00.

ŽUPNIJSKA KARITAS:
ponedeljek, 16.00 - 17.00.

Lurška Mati Božja

11. februarja 1858 je šla štirinajstletna Bernardka s sestro in sosedo nabirat drva k rečici Gavi. Bernardka je zaostala, ko si je sezula nogavice, da bi prebredla vodo. Bila je pred votlino in v njej je zagledala čudovito lepo gospo v belem, ki jo je smehljaje povabila naprej in skupaj sta molili rožni venec. Čez tri dni je Bernardka z nekaj dekleti spet šla k votlini in gospa, ki se ji je spet prikazala, je z njo govorila v lurškem narečju, ki je mešanica španščine in francoščine. Rekla ji je, naj prihaja naslednjih petnajst dni vsak dan k votlini. Doma so ji strogo branili, tudi mestne oblasti so ji hotele preprečiti prihod k votlini. »Obljubila sem Gospe!« je dejala Bernardka in prihajala vsak dan. Zbiralo se vedno več pobožnih gledalcev in radovednežev. Pri prikazanju 24. februarja je Gospa naročila Bernardki: »Pokora! Molite za spreobrnjenje grešnikov!« Naslednji dan ji je velela, naj gre pit vodo iz majhne lužice blizu votline. Ker vode ni mogla zajeti, je začela kopati z rokami in iz zemlje je privrel studenec, ki teče še danes in ob katerem so že mnogi bolniki dobili zdravje, ko so se v tej vodi, speljani v kopeli, umili.

Ko je 2. marca Gospa naročila Bernardki, naj duhovnikom sporoči, da nad votlino sezidajo kapelo in naj ljudje tja romajo v procesiji, si je nakopala jezo domačega župnika. Ta je postavil pogoj: zidali bomo, če Gospa pove svoje ime in če stori, da vzcveti rožni grm pod votlino. Drugega pogoja ni izpolnila, svoje ime pa je povedala med prikazanjem 25. marca. Dejala je: »Brezmadežno spočetje sem!« Tako je potrdila versko resnico, ki jo je štiri leta prej, leta 1854, razglasil papež Pij IX. Sledili sta še dve prikazanji: 7. aprila in 16. julija.

Štiri leta kasneje je Cerkev potrdila nadnaravni značaj teh prikazovanj. Takrat je bila Bernardka varovanka redovnic v Lurdu. Leta 1866 se je udeležila posvetitve oltarjev v spodnji cerkvi nad votlino, potem pa je odšla v samostan usmiljenk v Nevers v osrednji Franciji, kjer je z ljubeznijo stregla bolnikom vse do svoje smrti 16. aprila 1879. Leta 1933 je bila razglašena za svetnico. Lurd je že skoraj sto štirideset let kraj molitve in milosti, ki ga vsako leto obišče na milijone romarjev.

Narodni sinodalni povzetek – TUKAJ.

MOLITEV ZA NOVEGA ŠKOFA:

Škofje ordinariji so po 75 letu starosti dolžni ponuditi papežu svoj odstop; tako je storil tudi naš škof ordinarij dr. Jurij Bizjak. Papež je njegov odstop sprejel in sedaj se dogajajo potrebni postopki za izvolitev novega škofa ordinarija. Zavedamo se, da Cerkev vodi Sveti Duh in zato se v molitvi obračamo nanj, da On izbere kandidata za vodenje krajevne Cerkve. Škof Jurij to dobro razume in prosi za molitev s katero se tudi sam obrača na Boga:

Ti, Gospod, si naš Pastir!

Mi smo tvoje ljudstvo in čreda tvoje paše.

Ti poznaš srca vseh in Ti že veš, kdo bo prihodnji pastir naše škofije.

Pomagaj nam, da bomo našli tistega, ki bo hodil pred nami in nam kazal pot,

ki bo hodil za nami in pobiral utrujene,

ki bo hodil med nami in nas vabil k spreobrnjenju.

Dobri Pastir, usliši našo prošnjo,

ki živiš in kraljuješ vekomaj. Amen.