Avtor: arhiv Objavljeno: 20. 11. 2009

Kristus Kralj

Prvoobhajanca je mlajši prijatelj po prejemu prvega svetega obhajila povprašal kakšna je hostija. Mlajši je rekel:" Gotovo je dobra". Prvoobhajanec pa mu je odgovoril: " Kaj dobra! Jaz imam v srcu Vladarja Vesoljstva!" ( povzeto iz rubrike Družinski kotiček, v tedniku Družina št. 47/2009)

Ta prisrčna in tako iskrena zgodbica me spomni na nedeljo Kristusa Kralja, ko pri sveti maši pojemo "Kristus kraljuj, Kristus zmaguj. V hostiji sveti nam gospoduj!" Kristus je torej vladar, je tisti, ki kraljuje.

Kaj sploh pomeni vladar, kraljevanje? V slovarju slovenskega knjižnega jezika lahko najdemo razlage pod besedo kraljevanje izhajajoč iz biti kralj, vladati ter stati oz. dvigati se nad čim.

Kakšen kralj je torej Kristus? Nad čim kraljuje, vlada, nad čim se dviga? V evangeliju, ki ga poslušamo na nedeljo Kristusa Kralja, Jezus sam pravi: "Moje kraljestvo ni od tega sveta. Ko bi bilo od tega sveta, bi se moji služabniki bojevali, da ne bi bil izročen Judom, toda moje kraljestvo ni od tod." Jezus nam sam že odgovori, da torej njegovo kraljevanje ni enako kraljevanju tuzemeljskih kraljev, njegovo kraljevanje ni politično, njegovo kraljevanje je drugačno. Kajti on je resnica, pot in življenje in glede na to je njegovo kraljevanje pot ljubezni. Njegovo kraljestvo je kraljestvo resnice, miru. On je naš rešitelj, ki je zmagal nad grehom in smrtjo, zmagal je na križu.

Nad čim se dviga? Zmagoslavno se je dvignil nad zemljo z vnebohodom. Pokazal je, da je gospodar nad življenjem in smrtjo. V evangeliju nedelje Kristusa Kralja nam Jezus govori:"Kdor je iz resnice, posluša moj glas." Ali mi njegov glas poslušamo, mu sledimo, verjamemo v resnico? Kristus nas vabi v kraljestvo resnice, miru, ki ga on vzpostavlja in se daje za nas, česar se spominjamo pri obhajanju svete maše, evharistije. To je praznik, ko se zberemo okrog oltarja in izražamo pripadnost Kristusu Kralju, ponosni smo da smemo soustvarjati kraljestvo, da smo povabljeni k " državljanstvu" tega kraljestva. Jezus je evharistijo postavil v dvorani zadnje večerje, ko je nad pšeničnim kruhom in vinom izgovoril besede:"To je moje telo, ki se daje za vas. To je moja kri, ki se za vas in za vse preliva v odpuščanje grehov. To delajte v moj spomin." Kralj je pod podobo kruha navzoč med nami, vabi nas da ga sprejmemo v svoje srce, da odpremo svoja srca in mu jih izročimo, da bi vladal v njih. Vladal? Vladati - pomeni biti splošno razširjen, torej morda še bolje rečeno, da bi Kralj vesoljstva prevladoval v naših srcih, tako bi v naših srcih prevladovala oz. gospodovala mir in ljubezen.