Odlok Apostolske penitenciarije s katerim je popolni odpustek podaljšala na ves november

1.11.2020  Katoliška cerkev  Cerkveno pravo, COVID19, Sveti sedež

Apostolska penitenciarija je izdala odlok, da se zaradi trenutnih razmer, ki so posledica pandemije COVID-19 popolni odpustek za verne rajne podaljša za ves mesec november, s prilagoditvijo dejanj in pogojev za zagotovitev varnosti vernikov.

Odlok Apostolske penitenciarije

Na Apostolsko penitenciarijo je prišlo veliko prošenj svetih pastirjev, ki so prosili, da bi se letos zaradi epidemije COVID-19spremenila pobožna dejanja za dosego popolnih odpustkov za duše v vicah po predpisih Priročnika za odpustke (conc. 29, §1). Zato Apostolska penitenciarija po posebnem pooblastilu njegove svetosti papeža Frančiška z veseljem odreja in odloča, naj letos v izogib zbiranjem tam, kjer bodo prepovedani:

a)   popolni odpustek za vse, ki bodo obiskali pokopališče in molili za pokojne, čeprav samo v duhu, ki ga predpis določa samo za posamezne dneve od 1. do 8. novembra, se lahko prenese na druge dneve istega meseca vse do njegovega konca. Ti dnevi, ki jih posamezni verniki svobodno izberejo, so lahko med seboj tudi ločeni;

b)   popolni odpustek 2. novembra, določen ob obhajanju spomina na vse verne rajne za tiste, ki pobožno obiščejo cerkev ali kapelo in tam zmolijo očenaš in veroizpoved, se lahko prenese ne samo na prejšnjo ali naslednjo nedeljo ali na dan Vseh svetih, ampak tudi na drug dan meseca novembra po svobodni izbiri posameznih vernikov.

Ostareli, bolni in vsi tisti, ki iz resnih razlogov ne morejo oditi od doma, na primer zaradi omejitev, ki jih za čas pandemije naloži pristojna oblast, da bi preprečila, da bi se številni verniki zgrnili na svete kraje, bodo lahko prejeli popolni odpustek, če se bodo le duhovno združili z vsemi drugimi verniki, če bodo popolnoma nenavezani na greh in bodo imeli namen, da bodo, takoj ko bo mogoče, izvršili ostale tri običajne pogoje (zakramentalna spoved, evharistično obhajilo in molitev po namenu svetega očeta), pred podobo Jezusa ali blažene Device Marije zmolili pobožne molitve za pokojne, na primer hvalnice ali večernice iz molitvenega bogoslužja za pokojne, rožni venec ali rožni venec Božjega usmiljenja, druge molitve za pokojne, ki so ljudem najbolj pri srcu, ali se bodo zadržali v meditativnem branju enega od evangeljskih odlomkov, ki jih ponuja bogoslužje za pokojne, ali bodo opravili delo usmiljenja, ko bodo Bogu darovali bolečine in nevšečnosti svojega življenja.

Za lažje doseganje Božje milosti po pastoralni skrbi ta penitenciarija zelo prosi, da se vsi duhovniki, ki imajo primerna dovoljenja, s posebno velikodušnostjo ponudijo za obhajanje zakramenta sprave in delijo obhajilo bolnikom.

Kar zadeva duhovne pogoje za poln prejem odpustka spodbujamo, da si pomagate s pojasnili, ki so bila izdana v besedilu »O zakramentu sprave v sedanjem stanju pandemije«, ki ga je objavila ta Apostolska penitenciarija 19. marca 2020. Končno z namenom, da bi vse duše v vicah prejele pomočprošnje vernikov, zlasti še Bogu všečno oltarno daritev (prim. Conc. Tr. Sess. XXV, decr. De Purgatorio), vse duhovnike močno vabimo, da na dan spomina vseh vernih rajnih trikrat darujejo sveto mašo po predpisu Apostolske konstitucije »Incruentum Altaris«, ki jo je izdal papežBenedikt XV., častitega spomina, 10. avgusta 1915.

Ta odlok velja za ves mesec november. Ne glede na kakršne koli nasprotne določbe.

V Rimu, s sedeža Apostolske penitenciarije, 22. oktobra 2020, na god sv. Janeza Pavla II.

MAURUS kard. PIACENZA
Veliki penitenciarij