Avtor: zubovec Objavljeno: 30. 03. 2013

BOVEC - obnova župnišča

Dragi župljani!

Izkoristil sem priložnost in to pismo vložil v zgibanko, ki jo kristjanom naše škofije pošilja g. škof Jurij. Moja prošnja je v eni točki podobna njegovi in ti dve si v ničemer ne nasprotujeta, razlika je le v tem, da g. škof Jurij gleda s stališča cele škofije, sam pa trenutno s stališča župnije Bovec. Po prebranem boste sami presodili, da ne gre za to, da bo potrebno  dajali za župnijo in še za škofijo, temveč, da g. škof Jurija izraža zahvalo vsem, ki že darujete za potrebe Cerkve (župnije, škofije, vesoljne Cerkve) in se obrača tudi na tiste, ki bi tudi želeli darovati, a se do sedaj za to niso odločili, sam pa se pridružujem njegovi zahvali in prošnji.

Prosim, vzemite to pisanje takšno kot je, kot prošnjo, ki bo morda uslišana, morda pa tudi ne. Sam upam, da bo uslišana, ker bi župnišče želel obnoviti.

Kot zadnji v vrsti objektov, ki smo jih popravljali po potresu 2004, prihaja na vrsto župnišče. Za statično sanacijo je država namenila 55.920,10 €. Podobno, kot smo to delali pri cerkvah, bi bilo smotrno storiti tudi pri župnišču, in ob popotresni obnovi vložiti tudi lastna sredstva ter stavbo tudi energetsko prenoviti ter z dvigom strehe in zunanjim stopniščem priti do uporabne mansarde, brez poševnin in s potrebnim volumnom zraka. Na takšen način bi mansardo naredili bolj primerno za pastoralne namene, za katere jo že sedaj uporabljamo.

Vprašanje, ki se vam zastavlja je gotovo: Zakaj nismo varčevali do sedaj?! Župnišče je prišlo v potrjeni popotresni seznam obnove šele sredi novembra leta 2011 in do tedaj smo že vložili denar v obnovo cerkva (ker na obnovo župnišča nisem računal), od tedaj pa je imela župnija večji strošek le z ozvočenjem, ki pa ni bil pretiran in je bil res upravičen.

Drugo vaše vprašanje je verjetno: Zakaj se na vas obračam šele sedaj?! V lanskem letu se je pripravljala dokumentacija, vendar zaradi negotove gospodarske situacije ni bilo gotovo ali bo prišlo do popotresne sanacije župnišča. V letošnjem letu pa se je s podpisom pogodbe med DTP Bovec-Kobarid in župnijo Bovec, konec februarja, prižgala zelena luč za obnovo župnišča, s katero bomo pričeli po Veliki noči.

Tretje vprašanje gotovo zadeva stroške prenove: Kolikšna je vrednost investicije?! Za energetsko sanacijo se bomo prijavili na kredit EKO sklada, medtem ko za dvig strehe in zunanje stopnišče nimamo sredstev. Vprašujem, ali bi bili pripravljeni podpreti takšno investicijo bodisi z darom ali brezobrestnim posojilom za dobo 3-5 let. Okvirna cena investicije brez energijske sanacije, za katero bomo pridobili sredstva iz EKO sklada, je okrog 60.000. Pri tem odpade okrog 25.000 na zidarska dela, 15.000 na streho, pri čemer bi jo učinkovito energetsko izolirali s sredstev EKO sklada, in 15.000 na potrebno dokumentacijo. Ker sem se že pogovarjal z izvajalci o možnem zamiku plačila, ki bi bilo od leta do leta in pol, bi to pomenilo okrog 20.000 na leto, od tega bi brez dodatnega zbiranja lahko pokrili dobro tretjino. Načrt predvidene obnove je mogoče pogledati na internetni strani župnije.

Hvaležen bom za vaš odziv, osebni ali po elektronski, oziroma navadni pošti, v katerem mi boste sporočili ali ste pripravljeni podpreti takšno investicijo in zanjo darovati, pa tudi koliko in na kakšen način ste pripravljeni darovati, bodisi, kot dar ali kot posojilo.

Z vašo podporo bi lahko pridobil soglasje škofije Koper, ki je brez jasne garancije za finančno pokritje investicije, samo načelna.

Skupaj z g. Nikotom vam voščiva blagoslova Velike noči: nežno ljubezen, potrpežljivost, dobroto in mir!

Viljem Čušin, župnik